Jesteś tutaj    /   Trzy pytania do...    /   Doroty Woźnicy    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


Doroty Woźnicy

Dorota Woźnica - Przewodnicząca Klubu Czytajacych Rodzin przy MBP w Jaśle 

 

 

 

1. W jednym z maili napisała Pani, że Klub Czytających Rodzin okazał się w Jaśle bardzo potrzebną inicjatywą . Dlaczego?
 
Od dziewięciu lat Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle aktywnie uczestniczy w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” i była wielokrotnie nagradzana za działalność propagującą głośne czytanie. Przygotowując się do tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pomyśleliśmy, by pójść o krok dalej i obok zajęć, spotkań autorskich czy warsztatów kierowanych do dzieci z jasielskich przedszkoli i szkół podstawowych przygotować coś specjalnego dla rodzin, zwłaszcza tych z najmłodszymi dziećmi. Pomysł wydał się słuszny tym bardziej, że Oddział dla Dzieci MBP w Jaśle stał się nie tylko miejscem, gdzie rodzice z dziećmi przychodzą wypożyczyć książki, ale też poczytać na miejscu, pooglądać nowości, pobawić się książkami-zabawkami, porysować, po prostu pobyć. Gdy razem z koleżankami z Oddziału zaczęłyśmy opowiadać naszym czytelnikom o programie Rodzinne Czytanie i o Klubach Czytających Rodzin natychmiast znaleźli się chętni. Działalność Klubu zainaugurowaliśmy w czerwcu, podczas jasielskiej edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Klub liczył wtedy 6 rodzin. Każde następne spotkanie to kolejne rodziny, które przychodziły „na próbę” i już zostawały. Po pięciu miesiącach spotyka się 13 rodzin i ciągle zagląda do nas ktoś nowy. Dzieciaki wspólnie odkrywają uroki czytania i najróżnorodniejsze formy książek. Rodzice dzielą się doświadczeniami dotyczącymi czytelniczych nawyków swoich pociech, rozmawiają ze specjalistami, dowiadują się o nowościach na rynku książki dziecięcej, przede wszystkim jednak są zadowoleni, że wreszcie mają miejsce, gdzie mogą przyjść razem z dziećmi i czuć się swobodnie, bo nikt nie złości się na nich, że dzieci czasem bawią się głośno i wszędzie ich pełno. A dla nas bibliotekarzy to ogromna radość, że tym miejscem jest właśnie Biblioteka.
 
2. Każdy z naszych Klubów ma nieco inną formułę. Jaka jest specyfika Klubu, który Pani prowadzi?
 
Myślę, że to, co najbardziej cechuje Klub Czytających Rodzin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle to otwartość i niewyczerpane pokłady pozytywnej energii.
Przede wszystkim jest to zasługa dzieci. Najstarsze dzieci należące do naszego Klubu mają po 7 lat, najmłodsze – półtora roku. Przy takiej gromadce, w której prym wiodą dwu, trzy i czterolatki nie sposób siedzieć w miejscu, każde spotkanie musi być dynamiczne i w duchu hasła „dzieci wiedzą lepiej”. Dla mnie jako bibliotekarza to za każdym razem niesamowity widok, gdy nasza Czytelnia Główna zamienia się w gwarny plac zabaw, cichnący tylko na chwile wspólnego głośnego czytania. 
Mnóstwo dobrej energii oraz nowe spojrzenie na rodzinne czytanie wnoszą do Klubu goście, których staramy się zapraszać na każde spotkanie. Gdy powstał pomysł, by stworzyć Klub Czytających Rodzin przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle pomyśleliśmy, że powinien on mieć taką właśnie formułę spotkań z udziałem gości, specjalistów z różnych dziedzin wiedzy i życia, którzy z własnej perspektywy będą mówić o wpływie głośnego czytania na prawidłowy rozwój dzieci. Ta koncepcja spodobała się rodzicom i dzieciom, więc się jej trzymamy. Każde spotkanie przynosi nową wiedzę, nowe doświadczenia i nowe wartości. Nasi goście to niezwykle pogodne i otwarte osoby, które dzielą się z uczestnikami spotkań nie tylko fachową wiedzą, ale także pogodą ducha i optymizmem.
 
 
3. Co planujecie w najbliższych miesiącach?
 
Najważniejszym punktem spotkań Klubu Czytających Rodzin MBP w Jaśle jest głośne czytanie a ulubionymi zabawkami najmłodszych członków Klubu są książki-zabawki. Staramy się zatem dostarczać rodzicom wiedzy o ciekawych i wartościowych wydawnictwach a dzieciom nowych, kolorowych i fascynujących książeczek. Niemal na każdym spotkaniu czekają na klubowiczów nowości i chcemy kontynuować ten zwyczaj, podobnie jak zwyczaj zapraszania do Klubu gości specjalnych.
Dzięki współpracy Biblioteki z jasielską Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną odbyły się już spotkania z psychologiem oraz z logopedą. Od pierwszego gościa członkowie Klubu dowiedzieli się o wpływie rodzinnego czytania na wzrost wrażliwości dzieci i rozwój ich komunikatywności, pewności siebie i poczucia akceptacji, a na spotkaniu z logopedą dzieci przeszły badania logopedyczne i nauczyły się bajek ćwiczących giętkość języka. Z kolei wsparcie Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle zaowocowało spotkaniem podczas którego uczestnicy w teorii i praktyce sprawdzili pozytywny wpływ piosenek i zabaw z muzyką na rozwój dzieci. Zarówno mali jak i dorośli członkowie Klubu bardzo sobie cenili te spotkania, a obie instytucje wyraziły gotowość do dalszych wspólnych działań, planujemy zatem rozwijać tę współpracę. Chcielibyśmy również zaprosić wkrótce do Klubu pedagogów i wychowawców przedszkolnych. A poza tym, choć do zimy mamy jeszcze trochę czasu, myślimy już o pewnych mikołajkowych niespodziankach. 
 
 
4. Proszę dokończyć zdanie:
 
Rodzinne czytanie to...
...poczucie beztroski, ciepła i bezpieczeństwa. Ma smak malinowej herbaty i zostaje w uszach jak szelest liści po spacerze po jesiennym lesie. A najważniejsze, że zawsze i wszędzie możemy je zabrać ze sobą, spakować wraz z ulubioną książką do plecaka.

 

Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)





 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET