Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   Tort dla Czytankowa    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości

Przewodnika po Dobrych Książkach
 

Timothee de Fombelle

Vango. Uciekaj albo giń!


  Zuzanna Orlińska

   Detektywi z klasztornego wzgórza


 

Roald Dahl

Fantastyczny pan Lis


Tort dla Czytankowa

Tłumy dzieci i rodziców przybyły 25 lutego 2017 roku do gorzowskiej Biblioteki Pedagogicznej na czwarte urodziny Klubu Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo”. Było głośno, radośnie. A wiceprezydent miasta z wdziękiem przeczytał bajkę o słoniu Elmerze.

- Aby założyć klub musiałam znaleźć trzy rodziny  - wspominała Anna Giniewska, koordynatorka klubu. – Udało mi się znaleźć cztery. I tak się zaczęło…

Dziś aktywnych, czytankowych  rodzin jest 30.  Przez cztery lata rodziny spotkały się 45 razy i przeczytały aż 60 książek.

Prawie we wszystkich spotkaniach uczestniczyła Karolina Mołodciak  wraz z synami Ignacym i Ksawerym. – Klub to znakomity sposób na propagowanie czytania książek - zapewniała. - Moim synowie już nie zasną bez wieczornej  bajki.  Mają swój rytuał. Zawsze idą do biblioteczki, każdy z nich wybiera po jednej książce, a potem im czytamy. Zwykle młodszy w trakcie bajki zasypia, ale starszy czuwa do końca historii. Ostatnio bardzo lubi szwedzkie bajki o  Albercie Albertsonie i jego kocie Puzlu.

Za Wilka i Skarpetki

Podczas imprezy podsumowano konkurs literacko-plastyczny „Czytaj , maluj, pisz”. Wzięło w nim udział 31 rodzin. Rodzice musieli przeczytać dzieciom książkę i napisać recenzję.  Dzieci namalowały ilustracje. Pierwszą nagrodę zdobyły Antosia i Edyta Kortus  za „Piaskowego Wilka”, drugą odebrali Kajetan i Mateusz Kłosowski za „Atlandydę”. Trzecią nagrodę dostały Hanna i Joanna Dubiel za "Kocham Pana, Panie Tygrysie".

Wyróżnienia zdobyli:  Szymon i Agnieszka Rozwoda za „Legendy o  smoku Wawelskim”, Hanna i Katarzyna Maciantowicz za „Bracia  Lwie Serce”  oraz  Katarzyna  Bednarz z zespołem rodzinnym za „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.   

Dzięki  sponsorom atrakcyjne nagrody odebrali nie tylko laureaci konkursu, ale wszyscy uczestnicy.

Po raz pierwszy przyznano też tytuł dla najbardziej zaczytanej rodziny. Zwyciężyła rodzina Banderów. 

Za pomysłowość i uśmiech

Jedną z atrakcji urodzinowej imprezy  było głośne czytanie książek przez zaproszonych gości. Radosław Sujak, wiceprezydent Gorzowa, z wdziękiem i poczuciem humoru przeczytał bajkę o przygodach Elemera, słonia w kratkę. Tomasz Rusek, dziennikarz z „Gazety Lubuskiej” , znakomicie poradził sobie z Mikołajkiem, jego „odważnym” tatą i dentystą.

W programie znalazło się też przedstawienie teatralne „Jak Pan Alfabet do przedszkola maszerował” , przygotowane przez grupę teatralną „Czytankowo”.  Na scenie pojawiły się nie tylko aktorskie rodziny, ale też w roli statystów prawie wszyscy widzowie.  

Na koniec Anna Giniewska odebrała dyplom z rąk Marzanny Kuszyńskiej ze Szczecina, Dyrektora Regionalnego Fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”. 
-  Kocham wszystkie kluby, ale nie mogę nie zauważyć, że  ten Ani jest wyjątkowy – mówiła.  – Ania promieniuje swoim zaangażowaniem, pomysłowością, radością. Dzięki niej w Gorzowie i wokół Gorzowa powstają nowe kluby. Jej uśmiech zaraża…

Klubowicze oklaskami nagrodzili swą szefową, a potem zajadali się pysznym tortem.  

Sponsorami urodzin i konkursowych nagród  były firmy:  Metro-Gewert Catering, Torty Artystyczne Tamara Wolańska,  Limon Dagmara Bandera oraz  Fizjoklinika Gorzów Dagmara Miszczak. Książki ufundowały wydawnictwa: Znak i Media Rodzina.

Klub Czytających Rodzin działa w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie. Był pierwszym klubem w województwie lubuskim, obecnie jest ich 9. 

Hanna Ciepiela

fot. Monika Żołędziejewska, Joanna Dubiel

Relację z urodzin KCR można obejrzeć również w TVP3 Gorzów Wielkopolski w programie "Rodzina na plus" . 
https://gorzow.tvp.pl/29331988/03032017-urodziny-czytankowa-green-stars-zapracowany-tata-wojciech-brodzinski-wiosenne-paznokcie-dzien-kobiet

Na stronie Gazety Lubuskiej znalazł się także wywiad z koordynatorką KCR "Przystanek Czytankowo".
http://plus.gazetalubuska.pl/wiadomosci/a/przystanek-czytankowo-tu-dzieci-glosuja-nogami,11832428

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polecamy

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET