Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   KCR Radkowskie serduszka i moda na czytanie    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


KCR Radkowskie serduszka i moda na czytanie

Będąc członkami tak zaszczytnego towarzystwa jak Klub Czytających Rodzin, pragniemy kreować w naszym środowisku modę na czytanie. Staramy się wszelkimi sposobami zachęcać innych, aby sięgali po książki jak najczęściej. Promujemy działalność klubu w lokalnej prasie oraz na stronie biblioteki, a niektórzy spośród nas zdobyli nawet nagrody dla najlepszych czytelników 2018 r. w grupie do 16 lat. Sięgamy po różne książki, wiersze i bajki prozą, ale najbardziej lubimy edukacyjne.                                

Ostatnio (25.02.2019) udało nam się połączyć zabawę w pokaz mody z popularyzacją czytelnictwa… A było to tak… Najpierw zapoznaliśmy się z pomysłami różnych projektantów działających na świecie. Dowiedzieliśmy się jak się zaczęła historia supermodnych butów i odzieży np. adidasów, czy jeansów. Które z projektów zostały zaakceptowane przez społeczeństwo, a które uznano za dziwaczne i odrzucone (np. rajstopobuty).                     

Te i inne ciekawostki poznawaliśmy na bazie książki M.O.D.A autorstwa Katarzyny Świeżak (Dwie Siostry, Warszawa 2011), która odsłania mnóstwo tajemnic. Pisarka krok po kroku przenosi nas do różnych krajów i odkrywa historię poszczególnych elementów garderoby i światowej sławy projektantów (Coco Chanel, Paco Rabanne, Prada). Pokazuje przykłady najciekawszych ubrań, jakie wymyślono w ciągu prawie 150 lat (mała czarna, szpilki, mini, odzież jednorazowa, kapelusze, gorsety i wiele innych).  

Przywołuje także kontekst historyczny, obyczajowy i nawiązuje do głośnych wydarzeń ze świata mody, m.in. wystąpienie piosenkarki Bjork w kreacji imitującej łabędzia, czy wesołe, ale seksowne projekty ubrań puszystej piosenkarki Beth Ditto. Po zapoznaniu się z fascynującą historią mody, obejrzeliśmy także fryzury i ubrania charakterystyczne dla niektórych subkultur. Skupiliśmy się głownie na pankach i hipisach oraz pomalowanych ciałach przedstawicieli nurtu body art.                             

Zainspirowani książką oraz obejrzanymi prezentacjami, postanowiliśmy „w tempie błyskawicy” stworzyć własne kreacje ze znalezionych w bibliotece odpadów – kartonów, starych gazet, innych gadżetów. Użyliśmy także kredek do malowania twarzy oraz książek, które odegrały nie mniej ważną rolę, niż nasze stroje. Były rekwizytami, które mieliśmy zareklamować bez użycia słów.    

W efekcie stworzyliśmy oryginalne kreacje i pozostało je tylko zaprezentować. Pomimo, że nasz mini pokaz mody, obejrzeli tylko nieliczni (bibliotekarki i zaproszona nauczycielka) i tak mieliśmy sporo frajdy. Zrozumieliśmy, że każdy z nas może zadbać o to, by się wyróżniać ciekawym strojem, a mieć modne ciuchy nie zawsze oznacza spory wydatek. Czasami wystarczy zajrzeć do starej szafy i wyszperać coś z garderoby naszej prababci, bo moda przecież lubi się powtarzać. A gdy modny strój zestawimy z naszą ulubioną książką i wybierzemy się do parku, aby poczytać w plenerze, staniemy się 100% kreatorami mody na czytanie.


KCR „Radkowskie Serduszka”

Spotkania Klubu Czytających Rodzin „Radkowskie Serduszka” odbywają się w ramach programu „Rodzinne czytanie” i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

 

 
 
 
Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)





 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET