Jesteś tutaj    /   Kluby Czytających Rodzin    /   Nasze Kluby    /   Krajowe    /   Lubuskie    /   Przystanek Czytankowo - Gorzów Wlkp.    /   III urodziny - luty 2016    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


III urodziny - luty 2016

Zachęcać do czytania można na różne sposoby. Od 3 lat w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim z sukcesem realizowany jest Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo”, powstały w ramach programu RodzinneCzytanie.pl Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”. Ze skromnych 5 czytających rodzin, rozrósł się i dziś skupia ok. 30. Uroczystości urodzinowe, które odbyły się 27 lutego 2016 r. umilił występ zawiązanej rok temu grupy teatralnej Przystanek Czytankowo, która zaprezentowała przedstawienie „Bajkowa babcia” oraz prezentacja wierszy przez zaproszonych gości - radną Gorzowa Wielkopolskiego Martę Bejnar-Bejnarowicz, która przeczytała ulubione wiersze swoich dzieci oraz Patryka Małyszko - dziennikarza z Radia Gorzów, który w rewelacyjny sposób zinterpretował wiersz  Juliana Tuwima „Ptasie radio”, wzbudzając zachwyt najmłodszych klubowiczów. 
Jaki jest KCR Przystanek Czytankowo? 
Różnorodny, inspirujący, a przede wszystkim zaczytany. Czytankowo to nie tylko jedna osoba. Klub to ludzie pełni pasji. Każda osoba współtworzy go swoją obecnością, zaangażowaniem i pomysłowością przy realizowaniu kolejnych spotkań. Wszyscy stanowimy niepowtarzalną rodzinę, a łączy nas wielka pasja do czytania dzieciom i sobie też. Każdy Przystanek zbliża nas do siebie, dzieci poznają na nowo swoich rodziców, którzy może czasem zapomnieli, że fajnie jest się bawić. Najmłodsi w bezpiecznym otoczeniu mają okazję rozwoju, wspartego obecnością najważniejszych osób w ich życiu – rodziców.
Książki prezentowane i czytane na spotkaniach to współczesna literatura dziecięca najwyższej jakości zarówno pod względem ilustracyjnym jak i treściowym, niosąca za sobą wiele pozytywnych wartości.  W tym roku znalazły się wśród nich m.in. „Czarna książka kolorów” Meneny Cottin, "Oczy" Iwony Chmielewskiej, „Chrupek i Miętus: wrażliwcy” Bournay Delphine, wiersze Joanny Kulmowej pt. „Teatr żywy” oraz „Po co jest teatr”, „Książka bez obrazów” B. J. Novaka, „Wierzcie w Mikołaja!” Lotty Olsson.
Ostatni rok był bardzo owocny. Po raz kolejny zostaliśmy wyróżnieni przez Fundację ABCXXI CPCD wizytą autora, tym razem przybyła do nas pisarka dla dzieci, młodzieży i dorosłych Barbara Kosmowska, która oczarowała obecnych nie tylko wspaniałymi książkami, ale i opowiadanymi uczestnikom spotkania ciekawymi historiami. 
Czytankowo = wspólnie spędzony czas
Sobotnie „postoje czytankowe” są zawsze bardzo energetyczne i dynamiczne. Ten wspólnie spędzony czas ma swoją wartość dodaną jaką są rozmowy o dzieciach i książkach. W KCR zawiązały się przyjaźnie, nowe znajomości. Wspieramy siebie i innych np. uczestniczyliśmy w zbiórce książek dla Specjalistycznej Świetlicy „Barka” w Gorzowie Wlkp., gdzie utworzono piękną biblioteczkę dla dzieci i młodzieży. 
Czytankowo = podróże małe i duże
Nie ma dwóch takich samych czytankowych spotkań, nie mamy ustalonego schematu działania. Zdarza nam się również, że porzucamy swoje znajome kąty i podróżujemy z naszymi zaczytanymi rodzinami np. do najbliższego skweru gdzie bierzemy udział w czytelniczym Flash Mobie „Czytanie do Kwadratu” na gorzowskim tzw. Kwadracie, czasem podążamy dalej do pobliskiego Santoka, który już Gall Anonim wychwalał, że jest „strażnicą i kluczem królestwa”. W Santoku sporą gromadkę rozczytanych rodzinek przywitała piękna pogoda i wspaniałe krajobrazy, które skłoniły nas do pieszej wycieczki na Wieżę, którą od wielu lat opiekuje się artysta rzeźbiarz Jerzy Gąsiorek. Finał naszego spotkania odbył się przy ognisku, rozmowach i pieczeniu kiełbasek. 

Staramy się poznawać naszą małą ojczyznę jej historię i ciekawe miejsca. Wykorzystując grę terenową, przenieśliśmy się do dawnego Landsberga i szlakiem legend i historii spotkaliśmy  latające czarownice, rycerza, Albrechta de Luge założyciela miasta Landsberg Nova dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego, tramwajarza i wiele innych ciekawych osób. 
Dzięki uprzejmości Dyrektora gorzowskiego Teatru im. J. Osterwy pana Jana Tomaszewicza, jedno z czytankowych spotkań odbyło się w deskach teatru.
Po raz pierwszy włączyliśmy się aktywnie w 24 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zachęcają wszystkich przybyłych do gorzowskiej galerii handlowej do głośnego czytania dzieciom.
Nowe Kluby
Z dumą możemy powiedzieć, że nasz KCR inspiruje innych do podobnych działań. Zeszły rok obrodził w dwa nowe Kluby, „Plastusiowe czytanki” który powstał w Miejskim Przedszkolu nr 11 w Gorzowie Wlkp. oraz „Bajkownia” w Sulęcińskiej Filii Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp.
Co dalej?
Przed nami nowy sezon czytelniczych spotkań, nie osiadamy na laurach, chcemy dalej inspirować i aktywizować czytelniczo rodziny z naszego miasta. W tym celu powstał Facebookowy profil „Cały Gorzów czyta dzieciom”. Na najbliższych spotkaniach będziemy dalej promować działania związane z czytaniem dzieciom, zwracać uwagę na istotną rolę czytającego taty, który stanowi bogactwo  domowego zacisza i silne dzieci. Po 3 latach działalności stale jesteśmy wierni przekonaniom, że warto czytać dzieciom. 

Anna Giniewska

 
 
 
 
 
 
Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)

 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET