Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   Pierwsze spotkanie nowego KCR w Skierniewicach    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


Pierwsze spotkanie nowego KCR w Skierniewicach

18 stycznia br. odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Czytających Rodzin Przedszkola Świętej Rodziny w Skierniewicach. W spotkaniu uczestniczyło 5 rodzin w tym 11 dzieci. Spotkaliśmy się by porozmawiać o zero-waste. Najtrudniejsze słowa: zero-waste, segregacja odpadów, minimalizm, kompost, recykling – okazały się nie sprawiać zbyt wiele trudności naszym przedszkolakom. Zasadę zero-waste - 5R przybliżyliśmy od strony trzech wybranych działań: refuse (odmawiaj), reuse (użyj ponownie), recycle (przetwarzaj). Był to motyw przewodni piosenki Ekko’s Earth oraz napis na torbach płóciennych, które wykonywaliśmy na zakończenie spotkania. Styczeń – czyli rozpoczęcie nowego roku - uznaliśmy za świetny moment na rozpoczęcie nowych wyzwań ekologicznych. Tym bardziej, że to właśnie 23 stycznia przypada dzień bez opakowań foliowych.
Lektury, które stanowiły motywację do działania, inspirację do rozmowy oraz dodatkowo zainicjowały ekologiczne postanowienia noworoczne to:
„Hela Foka” Renaty Kijowskiej wyd. Znak  
„Śmieciogród” Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej wyd. Papilon
„Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” Gerdy Raidt wyd. Babaryba.

Po lekturze fragmentów Heli Foki wykonaliśmy wspólnie pracę plastyczną – pod hasłem #ZERWIJ Z PLASTIKIEM. Patrząc na obraz foki Heli przepełnionej różnymi śmieciami pływającymi w morzu łatwiej zapamiętać, że morskie zwierzęta są bezbronne jeśli chodzi o zanieczyszczenie wód. Często biorą te śmieci za inne zwierzęta np. meduzy czy glony i zaczynają je zjadać. Co gorsza zwierzęta mogą się zaplątać w torebkę plastikową czy stare sieci rybackie – zupełnie jak krab – jeden z bohaterów książki.    

Na zakończenie spotkania ozdobiliśmy własne torby na zakupy. Na płóciennych torbach wypisane wcześniej zostały 3 wyrazy z piramidy 5R zero-waste: refuse (odmawiaj), reuse (używaj ponownie), recycle (przetwarzaj). Pomysłowość dzieci na ozdobienie torby zaskoczyła niejednego dorosłego. Jednak wszystkie użyte stemple: zwierząt i roślin mają przypominać dzieciom, że o przyrodę należy dbać. Człowiek musi żyć w zgodzie z innymi mieszkańcami planety, jakimi są zwierzęta i rośliny. Pojawiły się głosy, że taka torba to świetny prezent dla babci i dziadka.  

Relacja - Anna Gawlicka, Koordynator Klubu

 

 
 
 
 
 
 
Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)

 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET