Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   Zdobywać laury...KCR Radkowskie serduszka    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


Zdobywać laury...KCR Radkowskie serduszka

Mała olimpiada sprawnościowa dzieciaków z Klubu Czytających Rodzin odbyła się 25.03.2018 r. Tym razem zajęcia biblio-edukacyjne zaczęliśmy od rozmowy, co to znaczy „być super”? Dzieci miały mnóstwo pomysłów na to, jakim trzeba być, aby uchodzić za wspaniałą osobę. Dla jednych oznaczało to świetnie grać w piłkę, dla innych mieć dobre stopnie. W końcu doszliśmy do wspólnego wniosku, że trzeba być nie tylko modnym i zadbanym, ale mieć też wiedzę i umiejętności w jakiejś dyscyplinie.                         

I tak dotarliśmy do „klucza” naszego spotkania. Próbowaliśmy odpowiedzieć na kolejne pytanie: co może być nagrodą za super wiedzę i sprawności? Najpierw obejrzeliśmy wielką księgę z mapami krajów świata i odnaleźliśmy Grecję. Następnie przeanalizowaliśmy umieszczone tam symbole, wśród których była Olimpia i olimpijczyk. Bibliotekarki natomiast zaprezentowały nam książki autorstwa Doroty Nosowskiej: „Sięgnij po laury” (Ibis 2011) i „Chwyć za pióro, czyli frazeologizmy kulturowe” (Ibis 2012).      Opowiedziały nam o słynnych, dawnych igrzyskach i nagrodzie dla zwycięzców, jaką stanowił wieniec laurowy. Dowiedzieliśmy się także, co oznacza „sięgnąć po laury”, „spocząć na laurach” i pochodzeniu słów laurka, laureat. Obejrzeliśmy w poradnikach ogrodniczych ilustracje przedstawiające drzewo, lub krzew wawrzyn. Dotykaliśmy ususzonych, lecz pachnących liści laurowych powszechnie stosowanych w kuchni i medycynie ludowej.     Teraz, aby zgarnąć laury, pozostało tylko sprawdzić swoje siły w kilku konkurencjach sportowych i nie tylko. Rywalizowaliśmy w staniu na jednej nodze, skokach w dal, zbijaniu kręgli, śpiewaniu piosenek, odgadywaniu zagadek, a nawet długości włosów (tylko dziewczynki). Każdy z nas otrzymał kolorowy dyplom z dopiętym listkiem laurowym. Spędziliśmy czas miło, zabierając do swoich domów wesołe wspomnienia i dumę z własnych osiągnięć. Obyśmy tylko nie spoczęli na laurach!
M. Kowalczyk

 
 
Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)





 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET