Jesteś tutaj    /   Kluby Czytających Rodzin    /   Nasze Kluby    /   Krajowe    /   Wielkopolskie    /   Klub Czytających Gąsieniczek z Trzcianki    /   Szalony świat Pippi - listopad 2015    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


Szalony świat Pippi - listopad 2015

 24. listopada Biblioteka Publiczna w Trzciance w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” zaprosiła najmłodszych na dzień głośnego czytania przygód Pippi Pończoszanki. 

Dwa sterczące warkoczyki w kolorze marchewki, nos podobny do kartofelka i roześmiana buzia usiana piegami. Sztukowana sukienka, o wiele za duże buty i opadające pończochy w różnych kolorach. To Pippi Pończoszanka, najsilniejsza dziewczynka na świecie, lokatorka Willi Śmiesznotka,  która choć mieszka tylko z małpką i koniem, radzi sobie doskonale ze wszystkim. Pippi, ulubiona bohaterka z dzieciństwa wielu pokoleń czytelników ma już 70 lat! To właśnie siedemdziesiąta rocznica pierwszego szwedzkiego wydania książki o sympatycznym rudzielcu stała się okazją do świętowania.

W szalony świat Pippi wprowadziły wszystkich panie bibliotekarki, które nie tylko przywitały czytelników, ale również rozpoczęły czytanie pierwszych fragmentów książki. Każdy uczestnik czytania otrzymał specjalną naklejkę kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Wiele emocji wśród najmłodszych wzbudziło losowanie skarpetek z fragmentami kolejnych tekstów do odczytania. Do każdego fragmentu książki przygotowano specjalne zabawy. Tym razem dzieciom czytały starsze koleżanki z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Białej. Po fragmencie „Pippi idzie do szkoły”, dzieci łamały główki nad zadaniem matematycznym, żonglowały piłeczkami, kiedy czytano o wizycie bohaterki w cyrku. „Pippi i zgaduj zgadula” okazało się wspaniałą zabawą w zgadywanki i kalambury. „Pippi nie chce być duża” to ostatni fragment, który odczytał dzieciom dyrektor biblioteki. Na koniec dzieci połknęły magiczne pastylki i wypowiedziały znane zaklęcie Pippi „pastylko z arbuza, ja nie chcę być duża”.

Ponieważ „rudego szaleństwa” nigdy dość, jeszcze do końca tygodnia przedszkolaki odwiedzają szalony świat Pippi w bibliotece. Wszystkich zainteresowanych piękną ideą wspólnego czytania zapraszamy na spotkania  Klubu Czytających Rodzin „Gąsieniczki” (każdy trzeci wtorek miesiąca).  Biblioteka zachęca też do wypożyczania tej i innych książek Astrid Lindgren, bo to lektury, do których zawsze warto wracać… A mądrość zawarta w opowieściach o Pippi nie kończy się z chwilą odłożenia książki, tylko wciąż powraca i towarzyszy nam całe życie.

 

Katarzyna Hołyst

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)

 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET