Jesteś tutaj    /   Kluby Czytających Rodzin    /   Nasze Kluby    /   Krajowe    /   Podkarpackie    /   KCR Bookolandia - Kolbuszowa    /   Zimowe ptakoliczenie - styczeń 2016    Drukuj
POLECAMY

 

Nowości na

Złotej Liście

Fundacji ABCXXI- Cala Polska czyta dzieciom
 

Małgorzata Kur

Kot na medal


Henio Pies ( Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski )

   My, psy, czyli czapka admirała Yamahoto


 

Katarzyna Ryrych

Łopianowe pole


Zimowe ptakoliczenie - styczeń 2016

Pierwsze w tym roku spotkanie klubu było poświęcone ptakom. Spotkaliśmy się w ostatnią sobotę tj.30 stycznia w Bibliotece Miejskiej w Kolbuszowej. Rozpoczęliśmy zabawą w głuchy telefon a hasłem było "Zimowe ptakoliczenie". Jak to w tej zabawie bywa hasło zostało "odrobinę" zmienione w trakcie przekazywania przez nasze dzieci...a może przez dorosłych?

W temat ptaków wprowadził nas krasnal Hałabała z książki "Z przygód krasnala Hałabały" Lucyny Krzemienieckiej. Wybraliśmy opowiadanie "O gościach, co nie przyszli na ucztę" o tym, jak Hałabała zaprosił jesienią jaskółkę, słowika śpiewaka, kukułkę i wilgę na placka z borówek. Po trzech dniach starań o placka w umówionym miejscu krasnal nie doczekał się gości, ponieważ ci zdążyli już odlecieć do ciepłych krajów. Czytanie było wstępem do rozmowy o ptakach, które odlatują i zostają na zimę. Zapamiętane z opowiadania ptaki i te, które dzieci znały z podwórka mogliśmy wspólnie odnaleźć na planszach i posłuchać o nich ciekawych rzeczy. Dzieci mogły też obejrzeć modele ptaków z gliny i drewna. Ponieważ grupa ptaków, które zimują w Polsce jest duża, a zima jak to zima może być mroźna, spróbowaliśmy pomyśleć o tym, jak możemy pomóc ptakom przetrwać zimę. Pokazywaliśmy rodzaje pokarmów, jakimi możemy dokarmiać ptaki. W naszych zbiorach znalazły się nie tylko pestki dyni czy słonecznika ale też mak, orzechy, płatki owsiane, okruchy chleba, masło czy rodzynki i suszone jagody. Dzieci nie tylko chętnie zgadywały jak nazywają się te rodzaje ptasiego pokarmu, ale też chętnie go kosztowały. Dość powiedzieć, że niektóre pojemniczki zostały szybko opróżnione. To, co w pojemnikach zostało, posłużyło nam jako rekwizyty do zabawy w "Zgadnij, czego brakuje?". Dzieci przyglądały się uważnie pojemnikom. Na sygnał zamykały oczy i po ich otwarciu zgadywały, który pokarm został schowany. Na podsumowanie zajęć była seria ptasich zagadek.

Po zajęciach wyruszyliśmy na spacer ulicami Kolbuszowej w celu policzenia napotkanych ptaków. Włączyliśmy się w ogólnopolską akcję zimowego ptakoliczenia 2016 organizowaną przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.  Zebrane na spacerze ptasie dane zarejestrowaliśmy na stronie www.otop.org.pl. 

Relacja i zdjęcia - Sabina Książek, Paweł Michno, Anna Kupczyk

 
 
 
Polecamy

 

 

 

Program RodzinneCzytanie.pl dofinansowano
ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

Czytam mojemu dziecku
Najważniejsze powody, dla których czytam mojemu dziecku to: (można wybrać trzy odpowiedzi)

 

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET